Kontakt

43-382 Bielsko-Biała ul. Dzwonkowa 71 Polska +48 600 407 210 Pon-Pt, 8:00-16:00 biuro@scobel.pl
Piły taśmowe Armoth

Piły, które poprawiają ekonomikę przetarcia

Zachęcamy do zapoznania się z interesującym artykułem, który ukazał się w Gazecie Przemysłu Drzewnego, na temat pił taśmowych marki Armoth®.

Gdzie szukać rentowności produkcji?

Firma QSGS Technology wskazuje, że spore kwoty można zaoszczędzić w procesie przetarcia drewna, stosując nowoczesne technologie poprawiające proces cięcia, a więc dające mniejszy rzaz, mniejszy odpad i tym samym większą ilość materiału handlowego.

Wszyscy doświadczają znaczącego wzrostu cen energii elektrycznej, surowca, kosztów pracy i produkcji, ale mało kto zastanawia się, w jaki sposób, przy pomocy nowoczesnych technologii, poprawić wydajność przetarcia i tym samym poszukać oszczędności w zakładzie – mówi Jan Klepuszewski, prezes firmy QSGS Technology, która od przeszło 10 lat promuje swoje nowatorskie rozwiązania w piłach taśmowych do drewna. – Firmy, które zdecydowały się na przetestowanie naszych pił i skalkulowały koszty procesów produkcyjnych, obecnie nie chcą już wracać do standardowych pił taśmowych. Bo wiedzą, że dzięki naszym rozwiązaniom, w stosunkowo prosty sposób można polepszyć ekonomikę przetarcia. Że w samym procesie cięcia można poszukać marży oraz wzrostu przychodów firmy, pomimo rosnących kosztów produkcji.

Indywidualna Technologia Cięcia
Innowacją wprowadzaną na rynek przez QSGS Technology są piły Armoth ITC.
– To właściwie nasz cały program ITC, a więc doboru dla klientów rozwiązań dających Indywidualną Technologię Cięcia – wyjaśnia prezes. – Celem każdego przedsiębiorcy jest zwiększenie rentowności własnej firmy. Naszym celem jest takie dopasowanie narzędzia pod indywidualne potrzeby klienta, aby w jednostce czasu umożliwić mu przecięcie jak największej ilości materiału z jak najmniejszym odpadem. Uzyskanie tych efektów jest naprawdę w zasięgu ręki każdego przedsiębiorcy.
QSGS Technology wskazuje na to, że w czasach, w których surowiec drożeje, koszty pracy drożeją, a cena produktu końcowego, jeżeli nie jest stała, to maleje, polscy przedsiębiorcy, aby pozostać konkurencyjnymi na globalnym rynku, muszą szukać różnego typu oszczędności. A przecież już sama zamiana trocin na produkt handlowy będzie zyskiem.
– Zamiast ciąć z rzazem 4 mm, wykorzystując nasze piły, możemy na przykład zmniejszyć rzaz do 2 mm – dodaje Jan Klepuszewski. – Żeby poprawić ekonomiczne efekty cięcia, firmy powinny najpierw przeprowadzić kalkulację swoich procesów produkcyjnych. Jeżeli wynik, który otrzymają na końcu, nie jest dla nich satysfakcjonujący, to każda zmiana, która prowadzi do jego polepszenia, będzie opłacalna. Na przykład dla dużego producenta klejonki w Polsce stworzyliśmy dedykowaną piłę, która jest w stanie z jednym ostrzeniem przepracować około 100 godzin. Dzięki temu firma czterokrotnie obniżyła koszty narzędzi na roboczogodzinę.
Klient objęty programem Indywidualnej Technologii Cięcia nie płaci za piły, za ich serwis i dostawę, rozliczenie bazuje wyłącznie na ilości przeciętego materiału. Celem QSGS Technology jest dobranie odpowiednich pił i rozwiązań dla każdego klienta, zapewnienie ich profesjonalnego serwisu i dostarczenie narzędzi, aby umożliwić efektywny proces cięcia i pomóc w zwiększeniu produktywności firmy.

Najważniejsza jest zmiana świadomości
Obecnie QSGS Technology obsługuje około 100 firm w Polsce ze skomplikowanym i wymagającym procesem cięcia, które korzystają z rozwiązań dostępnych w programie ITC. Jak podkreśla Jan Klepuszewski, (…) wzrost zainteresowania rozwiniętymi technologicznie piłami na rynkach międzynarodowych jest znaczący.
– Najważniejsza jest zmiana świadomości producentów. Dziś w procesie produkcji należy szukać nawet najmniejszych oszczędności, bo każdy zaoszczędzony grosz daje zauważalny rezultat w skali roku – komentuje prezes QSGS Technology. – Oszczędzanie na surowcu nie oznacza jedynie cen jego zakupu, ale przede wszystkim efektywny rozkrój. Optymalizacja rozkroju jest oszczędzaniem poprzez zmniejszanie rzazu tam, gdzie jest to opłacalne. Cały czas podkreślamy pięć podstawowych czynników w kompletnej technologii cięcia: maszyna, operator, serwis maszyny, narzędzie i serwis narzędzia. Jeżeli firma o jednym z tych czynników zapomni, to będzie jej ciężko osiągnąć oczekiwane efekty produkcyjne.
Dlatego też QSGS Technology prowadzi również kompleksowe doradztwo w technologiach cięcia drewna. W jej ofercie znajdują się piły do cięcia obłogów z rzazem 1,3 mm, drewna twardego, drewna egzotycznego, klejonki, drewna na podłogi, schody, meble, parkiety czy do produkcji programu ogrodowego.
– Nasza standardowa oferta handlowa to około 20 typów pił taśmowych, w tym grupa opatentowanych pił o przedłużonej trwałości. Specjalizujemy się również w trudnych tematach, bo projektujemy narzędzia pod indywidualne potrzeby klienta – podkreśla Jan Klepuszewski. – Zdarza się też, że robimy narzędzia na wyłączność. Mamy własne laboratorium, wyposażone w nowoczesne sprzęty pomiarowe, gdzie piły przechodzą pierwsze testy. Dopiero po zakończeniu tych etapów sprawdzamy nowe rozwiązania u klientów.

Zęby pił z węglików spiekanych
QSGS Technology posiada halę produkcyjną wraz z biurem konstruktorskim w Ostrołęce (woj. mazowieckie), gdzie produkuje około 60 000 pił taśmowych miesięcznie. Historia przedsiębiorstwa sięga 2007 r., w którym rozpoczęło prace badawcze, a po dwóch latach analiz i testów otrzymało patent na proces produkcji pił o przedłużonej trwałości i na grupę pił o przedłużonej trwałości. Obecnie piła węglikowa jest jego najbardziej technologicznie rozwiniętym produktem. Jest to także jedna z najbardziej zaawansowanych pił taśmowych na światowym rynku. Armoth Professional CTE – bo tak nazywa się to narzędzie – powstała dzięki kilkuletniej współpracy QSGS Technology z firmami Risse+Wilke z Niemiec, która jest producentem wysokiej jakości taśmy stalowej, oraz Ceratizit z Luksemburga, specjalizującej się w wytwarzaniu węglika spiekanego.
– Nasze piły taśmowe o zębach z węglików spiekanych dają najmniejszy odpad, najdłuższy czas do serwisu, największą efektywność cięcia, czyli mamy prostoliniowe cięcie, nie niszczymy materiału, a wąski rzaz powoduje, że nie tracimy materiału na trociny – zaznacza prezes. – Pierwsze ostrzenie Armoth Professional CTE wymagane jest po przepracowaniu trzech zmian, ale mamy też klientów, u których rekordowo, przy sprzyjających warunkach, piły pracują nawet 50-60 godzin. Wierzchołki zębów piły wykonane są z węglika spiekanego, specjalnie zaprojektowanego i wykonanego przez Ceratizit.
W produkcji piły zastosowano także innowacyjne rozwiązania. Pierwszym, niestosowanym dotąd w Polsce, jest technologia połączenia węglika spiekanego z taśmą nośną w procesie lutowania. Dotychczas łączenie węglika z taśmą nośną odbywało się w technologii wgrzewania, która uniemożliwiała naprawę wyłamanego zęba. Technologia lutowania ma natomiast tę przewagę nad wgrzewaniem, że umożliwia naprawę uszkodzonych zębów, zmniejszając tym samym koszty użytkowania piły. Drugim innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość wykonywania różnych kształtów zębów, dostosowanych do potrzeb produkcyjnych klienta, na przykład zębów prostych, trapezowych czy naprzemianskośnych, oraz stosowanie zmiennej podziałki zębów.
– Ze względu na wysoki poziom technologicznego zaawansowania i płynące z tego korzyści, piłę Armoth Professional CTE wykorzystujemy również u klientów biorących udział w naszym programie Indywidualnej Technologii Cięcia – podkreśla Jan Klepuszewski.

Autor tekstu: Katarzyna Orlikowska GPD

Źródło: https://gpd24.pl/aktualnosci_promowane_slajder/pily-ktore-poprawiaja-ekonomike-przetarcia/